Judith met boek
Foto gemaakt door : Audry Wajwakana
Contractarbeid werd in Suriname ingevoerd om de plantages te voorzien van voldoende arbeidskrachten, na de afschaffing van de slavernij in 1863. In de periode 1890-1930 vertrokken verschillende mensen als contractarbeider vanuit het huidige Indonesië (toen Nederlands-Indië) naar Suriname. Zij werden Javanen genoemd, ondanks dat ze niet allemaal uit Java kwamen. Deze immigratiestroom kwam pas op gang toen men in Suriname al enkele tientallen jaren ervaring had met contractarbeiders uit Brits-Indië. Voorheen waren het vanuit (West) Afrika afkomstige zwarte slaven die op de plantages zware, fysieke arbeid verrichtten. Chinese arbeidskrachten werden er ook geworven in de periode 1858-1874, en uiteraard de Inheemse, oorspronkelijke bevolking, die tewerk werd gesteld. Vandaar dat de Surinaamse samenleving zeer gemêleerd is samengesteld. Thans wordt er in het algemeen gesproken over Surinamers als een homogeen geheel, doch door de historie waarmee rituelen gepaard gaan wordt de etniciteit voor dat moment (tijdelijk) belicht.
Rituelen rondom de geboorte
De Javanen namen hun cultuur mee, dat rijk aan tradities en rituelen is. Deze omsluiten een kringloop van een mensen leven, met name de zevende maand van de zwangerschap, geboorte, trouwen, en de symbolische eerste steen van een nieuwbouw huis, zegt Judith Sandriman Teneinde de Javaanse rituelen in stand te houden heeft ze besloten om belangrijke rituelen in een boekenserie vast leggen. Judith legt uit dat talenten weliswaar als vanzelfsprekend worden beschouwd, maar dat achter elk ritueel is het traditie, dat wensen worden uitgesproken en meegegeven aan familie, vrienden en kennissen. Het eerste deel van de serie” Rituelen rondom de geboorte” is in het najaar van 2024 gepresenteerd. Judith legt uit dat ze het voornemen heeft elk jaar een nieuw deel uit te geven. Naast informatie voorzien van een inleiding, beeldmaterieel van de voornaamste Javaanse rituelen zullen ook traditionele gerechten worden opgetekend.
Boekpresentatie
Op zondag 16 februari 2025 kun je de boekpresentatie van Judith Sandriman bijwonen. Organisatie: Vereniging Paloeloe, adres: Abdissenbos 15 , Zoetermeer . Aanvang: 15.00 uur (Inloop 14.30 uur) Sluiting: 17.30 uur Toegang: Leden gratis, Belangstellenden € 5,00 per persoon.
Bron: Nationaal Archief en DWT
Tekst bewerking: Garry Louz
Info: 06 839 75 868
Lidmaatschap Vereniging Paloeloe
Email: info@verenigingpaloeloe.nl
Website: www.verenigingpaloeloe.nl
Comment here